INDUSTRIÁLNÍ PAMÁTKY
Industriální a technické lokace
Areál čs. opevnění Hlučín - Darkovičky
Fortifikační systém pěchotních srubů sloužících k obraně našeho území během Druhé světové války. Pevnostní areál je dnes evropsky vysoce ceněnou prezentací ojedinělého fortifikačního systému naší republiky, který vznikal v letech 1935 - 1938.
Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky tvoří pěchotní sruby MO-S18, S19, S20 a lehký objekt vz.37A. Objekty areálu představují různé odlišnosti po stránce projekční i palebně-taktické a rovněž různé stupně odolnosti. V interiéru bunkrů očekávejte autentickou a komplexní prezentaci.
Dolní oblast Vítkovice
Jedinečný industriální areál, který nabízí strhující panoramata a atmosféru.
Areál Dolních Vítkovic je součástí Evropského kulturního dědictví. Pohyb přímo v srdci ocelového města je nezapomenutelný. Záběry areálu jsou v poslední době těmi nejznámějšími záběry z Ostravy a již několikrát se potvrdilo, že díky těmto prostorám lze na obrazovky přenést nejen industriální atmosféru. V jihokorejském filmu Ode to my father (2014) vidělo Dolní Vítkovice, která zde hrála německé doly, přes deset miliónů diváků. Ve francouzsko-americkém sci-fi filmu Babylon A. D. vyvolávají perfektní iluzi města budoucnosti. Objevily se i ve snímcích Kouř (1990) či Non plus ultras (2004), natáčel se zde trailer ke krátkometrážnímu akčnímu filmu Ghost recon:Alpha, či několik reklamních akcí (Red Bull Park Tour Training Jam) a klipů.
Důl Michal
Velmi autentické industriální prostory s dojmem míst, které horníci právě opustili. Nejzachovalejší a nejautentičtější důlní prostory nabízí Důl Michal v Ostravě-Michálkovicích.
Najdete zde kulisy řetízkových šaten, koupelen, dobově vybavených kanceláří i jednotlivých provozů, včetně původní techniky. Krom toho je Důl Michal zahrnut do indikativního seznamu České republiky pro zápis do světového kulturního dědictví UNESCO.
Industriální lokace, ale také zázemí pro profesionální filmaře i amatéry, kteří se s čím dál dostupnější technikou pouštějí do tvorby. Mimo prostředí s jedinečnou atmosférou a tvůrčí tým lidí, se zde nabízí:
Malý promítací sál pro 22 osob (64m2)
Velký promítací sál pro 55 osob (187m2)
Open office prostory na 368 metrech čtverečních, které jsou vhodné pro zázemí štábu, postprodukční práce apod.
Hned vedle jsou hudební zkušebny a v nahrávacím studiu sídlí společnost www.soundpoint.cz
Atmosféru podtrhuje kinobar Etáž.
Vodní mlýn Wesselsky
Areál ze 16. století s budovou mlýna s funkční mlýnskou technologií.
Na mlýnskou technologii navazuje obnovená transmise pro přenos síly z vodního kola na stroje v hospodářství. Pozoruhodný je vodní náhon k mlýnu v délce 2,72 km a v náhonu kamenná lednice, v níž stojí dřevěné mlýnské kolo o průměru 3,60 m. Jedna z budov areálu slouží k ubytování.
Interiéry jsou uzpůsobeny vzhledem i funkčností období 20 let minulého století, natáčet však lze po drobných úpravách všechna období. Většina areálu mlýna i okolí nevyžadují pro natáčení žádné speciální úpravy. Mlýnská technologie je z větší části rekonstruovaná a funkční.
Landek Park Ostrava
Landek Park, největší hornické muzeum v České republice, nabízí unikátní industriální prostředí. Areál s původními těžními věžemi, rozlehlými podzemními šachtami a dochovanými historickými budovami vytváří autentickou atmosféru pro příběhy z období průmyslové revoluce i moderní dramatické scény. Místní šachta Anselm, nejstarší hlubinný důl na Ostravsku, umožňuje filmařům realistické zobrazení práce v podzemí. Prostor kolem věží a kolejí působí syrově a evokuje atmosféru těžké práce a lidských osudů spojených s doly. Rozlehlé industriální haly s mohutnými stroji lze využít pro akční scény, sci-fi nebo postapokalyptické příběhy. Landek Park navíc nabízí i přírodní kontrast díky přilehlému lesu na vrcholu Landek, což umožňuje kombinaci průmyslového a přírodního prostředí v jednom záběru. Historie, surovost i estetika místa z něj dělají ideální volbu pro originální filmové projekty.