top of page

Hrana zlomu jde do kin!

Temný film Hrana zlomu na sobotní premiéře v kině Luna v Ostravě uvedou Kozub, Sasínová-Polarzcyk a Krajíčková. Další projekce budou následovat v celém Moravskoslezském kraji.

Temné drama Hrana zlomu v hlavní roli se Štěpánem Kozubem v nečekané herecké poloze, kterému herecky sekunduje znepokojující hrdinka v podání Pavly Gajdošíkové bude mít premiéru za účasti herců Štěpána Kozuba, Aleny Sasínové-Polarczyk, Kristýny Krajíčkové a režiséra Emila Křižky v sobotu 6. listopadu ve 20.30 hodin v kině Luna v Ostravě. Film bude v následujících dnech k vidění v celém Moravskoslezském kraji. Hrana zlomu se natáčela v Ostravě a v Rožnově pod Radhoštěm, odkud pochází režisér Křižka.

Snímek byl podpořen Státním fondem kinematografie a Moravskoslezským krajem. Na výrobě se spolupracovalo s Moravskoslezskou filmovou kanceláří a Zlín Film Office.


Vyznavači žánru mají příležitost zhlédnout v české kinematografii ojedinělý snímek na pomezí hororu a thrilleru, který si Lynchovsky pohrává s divákovou představivostí. Celovečerně režijně debutující Emil Křižka obsadil Štěpána Kozuba i do svého předchozího a úspěšného krátkého filmu Ruchoth Raoth, za nějž Kozub získal v roce 2018 cenu na festivalu v Las Vegas. Trailer k Hraně zlomu zde: https://youtu.be/ADTN2XDKA5A


Další projekce filmu se uskuteční 4. listopadu od 18 hodin v Kině Mír v Opavě, od 4. do 7. listopadu vždy od 19.45 v kině Mír 70 v Krnově, 5. listopadu v 18 hodin v Kině Centrum v Havířově, 6. listopadu od 17.30 v Kině Kosmos v Třinci, 8. listopadu v 19 hodin v kině K3 v Bohumíně.


Křižka se svým předchozím filmem uvedeným na festivalech po celém světě slavil úspěchy v Minsku, New Yorku či Los Angeles. V Křižkově předchozím i aktuálním filmu si zahrála také Alena Sasínová-Polarczyk. Hraje v něm i Petr Panzerberger, který stejně jako ostatní jmenovaní herci, vystupuje v představeních kultovního ostravského Divadla Mír. Kameramanem snímku je dlouholetý Křižkův kolega polského původu Ryszard Perzynski. Do českých kin Hrana zlomu vstupuje 4. listopadu.


Hrana zlomu vypráví příběh dvou dysfunkčních rodin – manželského páru vychovávajícího dcerku v napjaté atmosféře a ve sterilním prostředí luxusní vily a dospělého Viktora žijícího se svou matkou v polorozpadlém domě na samotě, jejichž soužití se dá také stěží označit jako harmonické. Obě rodiny propojí náhlé dramatické okolnosti, které je dostanou na pomyslnou „hranu zlomu“.


Struktura vyprávění Emila Křižky pracuje s nelineární časovou posloupností a nenechá tak diváka na chvíli vydechnout. Tvůrci filmu podle svých slov pracovali s přesnou vizí žánrového filmu, s nímž chtějí oslovit milovníky temných thrillerů nebo psychologických či gore hororů. Atmosféru snímku navíc podpořili pečlivě vybranými lokacemi, audiovizuálními efekty i speciálně vyrobenými rekvizitami. Režisér Křižka, původním vzděláním kamenosochař, ve filmu využil i své řemeslné dovednosti, když ručně vyrobil originální artefakty sloužící jako součást filmových dekorací. Křižka je také průkopníkem a autorem tzv. knižních trailerů, například k hororům Stephena Kinga, coby filmař se odkazuje k postupům mexického scenáristy Guillermo Arriagy (21 gramů, Babel).


Film v sobě kloubí různé prvky nezávislého žánru, vedle překvapivé vyprávěcí struktury a temného vizuálního konceptu je to i silná zvuková a hudební složka. Autorem hudby je oceňovaný experimentální skladatel Jakub Rataj, za zvukovým designem stojí Lukáš Moudrý a Martin Ožvold, oceňovaný za audio série Anatomie strachu a Matematika zločinu.


Producenty Hrany zlomu jsou Vratislav Šlajer a Jakub Koštál ze společnosti Bionaut, kteří mají na kontě internetový seriál #martyisdead oceněný mezinárodní Emmy a kritiky vyzdvihovanou komedii s prvky hororu Shoky & Morthy: Poslední velká akce. Vratislav Šlajer se svými kolegy z Bionautu patří mezi popularizátory temného žánru v Čechách. Právě Šlajer stojí i za vznikem platformy pro fanoušky hororů, thrillerů, noir, dark fantasy či true crime z celého světa s názvem Planet Dark, která má tisíce odběratelů. Pod labelem Planet Dark vznikl i nový celovečerní film Hrana zlomu, jehož koproducenty jsou Studio Beep a PFX.

Foto: Bionaut
Comments


bottom of page