top of page

SNÍMEK MUŽ, KTERÝ STÁL V CESTĚ MÍŘÍ DO KIN

Historické drama režiséra Petra Nikolaeva, které zachycuje životní příběh lékaře a politika Františka Kriegela, se natáčelo i v Moravskoslezském kraji. Premiéra filmu se koná 25. května.

Snímek pojednává o statečném činu Františka Kriegela během okupace Československa v roce 1968. V titulní roli filmu, který přináší silné emoce a hlubokou reflexi nad důležitými událostmi v novodobých dějinách našeho státu, se představí Tomáš Töpfer.

Téma filmu je obrovské. Je velmi potřebné, aby se o něm vědělo. Co znamenal rok 1968 v historii Československa, to by měl znát každý. A poznat příběh, který se kolem toho odehrál,“ vysvětlil představitel statečného lékaře Tomáš Töpfer. „Kriegel byl velmi kontroverzní postava. Byl to přesvědčený komunista, prožil španělskou občanskou válku, zachraňoval lidské životy v zákopech. Po 2. světové válce velel Lidovým milicím, byl jedním ze strůjců komunistického převratu. Byl naivně přesvědčen, že se dá socialismus reformovat. Nakonec se ale Rusům postavil,“ objasnil Töpfer, který sám ještě jako mladík Kriegela zažil. „Když se ale dneska zeptáte, kdo byl Kriegel, tak vám skoro nikdo neodpoví, kromě pár pamětníků, jako jsem já. Jak vypadal, si nevzpomene nikdo. Ani na jeho postoje komplikovaného člověka. Kriegel věděl, že nemusí bojovat o život, byl smířen s tím, že ho nakonec v Rusku popraví, nebo že si ho tam nechají a zavřou. Šanci neměl. Ostatní bojovali o své pozice, prebendy, status předních komunistů. To prohráli. On vyhrál díky tomu, že věděl, s kým má tu čest.“


Několik záběrů snímku natáčel štáb i v Ostravě. Moravskoslezská metropole si zahrála Bratislavu.


Na video z natáčení v Moravskoslezském kraji, který film i finančně podpořil, se můžete podívat zde.

Comments


bottom of page